ev

Hazırlıq qrupu üçün dərs qeydləri. Ev bitkiləri

Bələdiyyə məktəbəqədər təhsil müəssisəsi Təhsil müəssisəsi uşaq bağçası №135

Volqoqradın Krasnoarmeysky rayonu

Metodoloji inkişaf

“Mini-muzeyin təşkili

"Kosmik məsafələr"

məqsədi ilə mövzu-inkişafedici qrup mühitindəidrak və intellektual qabiliyyətlərin inkişafı

böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar"

İzahlı qeyd

Biblioqrafiya

Kamneva Maria Sergeevna

Mışkina Natalya Aleksandrovna

Vəzifə

Tərbiyəçilər

Metodoloji inkişafın adı

“Yuxarı məktəbəqədər yaşlı uşaqların idrak və intellektual qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək məqsədi ilə fənn-inkişafedici qrup mühitində “Kosmik məsafələr” mini muzeyinin təşkili”

İş yeri

Volqoqradın Krasnoarmeyski rayonunun 135 saylı bələdiyyə məktəbəqədər təhsil müəssisəsi uşaq bağçası

Əlaqə nömrəsi

İZAHLI QEYD.

“Biz kosmosu tam tədqiq edəndə məlum olur ki, biz yer üzündə olduğumuz müddətdə artıq səmada olmuşuq. »

Stanislav Jerzy Lec

Uşaqlar üçün astronomiya real və nağıl dünyası arasında sərhəddə dayanan bir sahədir. Ulduzlu səma uşaqlarda böyük maraq oyadır və onları oxumağa həvəsləndirir dünya, boşluqda məlumat axtarın müxtəlif mənbələr, uşağın yaddaşını və mücərrəd düşünmə qabiliyyətini inkişaf etdirir.
Ətrafımızdakı dünya ilə, Kainatın quruluşu ilə tanış olmaq uşağın təfəkkürünün sərhədlərini genişləndirir, yeni akademik fənlərə və yeni kəşflərə həvəsi gücləndirir.

Bir neçə onilliklər əvvəl dünənki oğlanlardan bir neçəsi astronavt olmaq istəmirdi. Müasir uşaqlar üçün bu yuxu heç də aktual deyil. Bu arada, kosmik quldurlar, ulduz müharibələri və digər yad canlılar - sevimli cizgi filmlərinin qəhrəmanları. Fantastik personajlar məktəbəqədər uşaqlara mövcud olmayan planetlər haqqında məlumat verərək onları yanlış məlumatlandırır və tez-tez onlarda mənfi emosiyalar oyadır və qorxuların inkişafına kömək edir. Buna görə də uşaqların kosmos haqqında təsəvvürlərini inkişaf etdirmək üçün işi bacarıqla təşkil etmək vacibdir.

Qədim zamanlardan insanların gözü göyə yönəlib. İnsan yer üzündə ilk addımlarından səmadan asılılığını hiss etdi, həyatı və fəaliyyəti daha çox ondan asılı idi. Əcdadlarımız səmanın “vərdişlərini” yaxşı bilir və başa düşürdülər. Onlar üçün səma canlı idi, dolu idi və bir çox cəhətdən özünü göstərirdi. Məhz bu məhəbbət və cənnət biliyidir ki, biz öz səbəblərimizdə inkişaf etdiririk. Biz yerüstü dünyaya aid olan hər şeyi, yerin üstündə, bizim yuxarıda mövcud olan hər şeyi özündə birləşdirən kosmos haqqında bir sıra dərslər hazırladıq. Və ilk növbədə, uşağın görə biləcəyi şeylər: Günəş, buludlar, qübbə, ulduzlar, Ay və s. Uşaqlar Günəş, ən parlaq ulduz, Günəş sistemi və onun sakinləri - planetlər, parlaq ulduzlar və bürclər; uzaq dünyaların elçiləri - meteorlar və meteoritlər, gecə səmasında görünə bilən kometlər haqqında öyrəndilər. Uşaqlara mavi planetimiz, Yerin öz oxu ətrafında necə fırlanması, planetimizin Günəş ətrafında illik fırlanması və Yerdə gecə ilə gündüzün niyə dəyişməsi ilə tanış oldular. Uşaqları müxtəlif təyyarələr, astronavt geyimləri, kosmos qəhrəmanları ilə tanış etdik və ən əsası kosmos uçuşlarının insanlar üçün əhəmiyyətini uşaqlara açıqladıq.

Kosmosla bağlı dərslərimiz zamanı biz çox diqqət yetiririk əyləncəli təcrübələr və uşaqları yaradıcı olmağa təşviq edən təcrübələr.

Kosmos mövzusu uşaqlarımız arasında ən populyar mövzulardan biri oldu. Uşaqlar "kosmosa səyahət etməyi" sevirlər.

Uşaqların necə oynadığını və təsəvvür etdiyini görən qrupumuzun valideynləri və mən onlara kömək etmək qərarına gəldik - kosmik oyunlar üçün atributlar hazırladıq. Kosmik eksponatlar çox olduqda, onlar "Kosmik məsafələr" mini muzeyi yaratmağa qərar verdilər.

Mini muzeyin məqsədi: birləşmək üçün şərait yaradır koqnitiv fəaliyyət valideynlər və uşaqlar, ətraf aləm və kosmos haqqında təbiət elmi fikirlərinin inkişafı.

Tapşırıqlar:

  • Uşaqları və valideynləri kosmonavtikanın inkişaf tarixi ilə tanış etmək.
  • Kainat, planetlər haqqında ilk fikirləri formalaşdırın və möhkəmləndirin günəş sistemi, onların xüsusiyyətləri, Günəşə nisbətən yerləşməsi və bürclər.
  • Uşaqların kosmosu fəth edən təyyarələr və heyvanlar haqqında biliklərini dərinləşdirmək və sistemləşdirmək.
  • Astronavt peşəsinə hörməti aşılamaq.
  • Sosial aktiv yaradıcı şəxsiyyət yetişdirmək.
  • Bilişsel fəaliyyət, maraq inkişaf etdirmək, Yaradıcı bacarıqlar, təxəyyül, təfəkkür, ünsiyyət bacarıqları.

Bu problemlər uşaq fəaliyyətinin bütün növlərində həll olunur: dərslərdə, oyunlarda, işdə, gündəlik həyatda.

Gözlənilən nəticələr:

Uşaqlar

Uşaqların kosmos, kosmos haqqında bilik və fikirləri mənimsəməsi; işi kosmosun tədqiqi ilə bağlı olan insanlara qarşı emosional, dəyərə əsaslanan münasibət.

Doğma vətənə məhəbbət hissini və öz planetinə qayğı göstərmək istəyini inkişaf etdirmək.

Uşaqlarda aktiv, müstəqil, yaradıcı şəxsiyyətin inkişafı

Valideynlər

Valideynlər tərəfindən uşaqla ünsiyyət zamanı bilik və praktiki bacarıqların mənimsənilməsi.

Müəllimlər və valideynlər arasında ailə təhsili sahəsində təcrübə mübadiləsi

Rusiya bayramının - Kosmonavtika Gününün qeyd edilməsində iştirak

Qrup həyatının birgə təşkilində valideynlər və müəllimlər arasında tərəfdaşlığın formalaşması.

Müəllimlər

vasitəsilə idrak və tədqiqat qabiliyyətlərinin inkişafı üzrə uşaqlarla işin sistemləşdirilməsi və keyfiyyətinin artırılması müxtəlif növlər məhsuldar fəaliyyət

Müasirin mənimsənilməsində pedaqoji səriştə səviyyəsinin artırılması təhsil texnologiyaları(layihə üsulu);

Qeyri-ənənəvi vizual texnologiyalardan, mnemonikadan, elektron təhsil resurslarından istifadə sahəsində pedaqoji təcrübənin yayılması.

“Kosmik məsafələr” mini muzeyinin yaradılması üzrə işimizə metodiki ədəbiyyatla tanış olmaqla, muzeyin yaranma tarixini öyrənməklə başladıq, növbəti mərhələ avadanlıq seçimi oldu.

Bütün muzey avadanlıqları Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq seçilir; sanitar-epidemioloji qayda və qaydaları; gigiyenik, pedaqoji və estetik tələblərə cavab verir. Avadanlıq seçimi “Uşaqlıq” proqramını həyata keçirərkən uşaqlarla işin əsas formasının və aparıcı fəaliyyətin oyun olması əsasında aparılıb.

Bölmə "Kosmik emalatxana"

Bu bölmə uşaqların əldə etdikləri bilikləri fəaliyyətin məhsuluna köçürməsi üçün yaradılmışdır. Şagirdlər və onların valideynləri ilə birlikdə hazırlanmış sənətkarlıqlar rol oyunu üçün atribut kimi xidmət edirdi açıq oyunlar kosmos mövzusunda.

Bu bölmənin məqsədi:Ətraf aləmin hadisələrində gözəllik və harmoniya əlamətlərini müəyyən etmək və fəaliyyət məhsullarında subyektiv-qiymətləndirici münasibət ifadə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Tapşırıqlar:- təsvir etməyi öyrənin boşluq- ulduzlar, planetlər və s.;

Uşaqlara fəaliyyət məhsulunun tərkibi və məzmunu ilə düşünməyi öyrətmək;

Uşaqlara ön plan və arxa plandan istifadə etməyi öyrətmək;

Dəqiqliyi və planları sona qədər həyata keçirmək istəyini inkişaf etdirin.

Gözlənilən nəticə: uşaqların idrak və intellektual qabiliyyətlərinin, onların yaradıcılıq potensialının inkişafı, uşaqların fəal qurulması. tikinti materialı, dizayneri, ideyasına uyğun kağız raketlər, yaradıcılığının təzahürü və işində detal.

“Kosmik emalatxana” bölməsində təqdim olunan eksponatlar- Bunlar müəllimlər və valideynlərlə birgə uşaq rəsmləri və əl işləridir.

Bölmə "Kosmos haqqında kolleksiyalar"

Kosmosun tədqiqi tarixində ilk peykin buraxılması və ya ilk insanın uçuşu kimi bir çox görkəmli uğurlar əldə edilmişdir.

Kosmik kolleksiya artıq insanın kosmosun tədqiqi tarixinə dair kifayət qədər zəngin materialla təmsil olunur.

Bu bölmədə toplanmış material şagirdlər və onların valideynləri ilə birlikdə toplanmış əyani nümayiş vasitəsi kimi xidmət edir.

Bu bölmənin məqsədi: Maraq inkişaf etdirin elmi bilik sosial reallıq, maraq. Planetimizin taleyində iştirak hissini inkişaf etdirmək. Məktəbəqədər uşaqlara SSRİ-nin, sosialist ölkələrinin və dünyanın bir çox başqa ölkələrinin poçt şöbələrinin kosmik uçuşlara və elmi buraxılışlara həsr etdiklərini öyrənmək imkanı vermək. kosmik stansiyalar Aya və günəş sisteminin planetlərinə xüsusi markalar seriyası.

Tapşırıqlar: - qabaqcıl insanlara maraq və hörmət bəsləmək;

Kosmik tədqiqatların tarixi ilə tanışlığı təşviq etmək;

Astronomiyaya idrak marağı, göy cisimlərini müşahidə etmək istəyi inkişaf etdirmək;

İlk kosmik raketin tarixi ilə tanışlığı təşviq etmək;

Vətənpərvərlik və vətənə qürur hissi aşılamaq.

Eksponatlar,"Kosmos haqqında kolleksiyalar" bölməsində təqdim olunur - poçt markaları toplusu.

"Kosmik idman zalı" bölməsi

Bu bölmənin məqsədi: Uşaqlarda motor fəaliyyətinin inkişafı.

Tapşırıqlar:- uşaqların oyun ideyalarını və bacarıqlarını təkmilləşdirmək və genişləndirmək;

Hərəkətlərinizi tərəfdaşlarınızın hərəkətləri ilə əlaqələndirmək, oyunda rol qarşılıqlı əlaqələri və münasibətləri müşahidə etmək bacarığını inkişaf etdirin;

Rolların tərkibini genişləndirmək, oyunun süjetinə uyğun olaraq rol hərəkətlərini və davranışlarını əlaqələndirmək və proqnozlaşdırmaq və birləşmiş hekayə xətlərinin sayını artırmaqla oyunu çətinləşdirmək bacarığını gücləndirin.

Gözlənilən nəticə: Hərəkət hərəkətlərini yerinə yetirmə texnikasını, sürəti və çevikliyi təkmilləşdirmək. Oyun vəziyyətlərində oriyentasiya, oyunlarda komandada işləmək hissini tərbiyə etmək.

Fəsil " Kosmik yemək»

Bəzən mağazalarda çoxlu məhsul bolluğu olduqda müxtəlif pəhriz təşkil etmək çətindir. Qida uzun müddət orbitdə necə təşkil olunur? kosmik uçuşlar? Orbitdə nə yeyirlər? Sıfır ağırlıqda yemək necə yemək olar?

Bu bölmənin məqsədi: kosmik qidalanmanın təşkili problemini öyrənmək.

Tapşırıqlar: - kosmik qida istehsalının tarixini öyrənmək;

Astronavtların qidalanma standartlarını tapmaq və öyrənmək;

Materialları təhlil etmək və kosmonavtların qida rasionunda insan tərəfindən idarə olunan kosmosun tədqiqinin başlanğıcından bu günə qədər olan dəyişiklikləri müəyyən etmək;

Kosmik qida hazırlamaq və saxlamağı öyrənin.

Eksponatlar,"Kosmik qida" bölməsində təqdim olunur - kosmos yeməklərinin dummies.

Bölmə "Kosmosinema"

Məqsəd"Kosmosinema" nın yaradılması müasir texnologiyalardan istifadə edərək məktəbəqədər uşaqların idrak qabiliyyətlərini inkişaf etdirməkdir. informasiya texnologiyaları- multimedia təqdimatları. Tədris prosesinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə yanaşı, uşaq bağçasında təlim-tərbiyə prosesinin zənginləşdirilməsi və onun səmərəliliyinin artırılması imkanları.

“Kosmosinema” bölməsinin məqsədləri:

Fəaliyyəti cəlbedici və həqiqətən müasir etmək, uşağın motivasiyasını gücləndirmək;

Multimedia təqdimatları optimallaşdırmağa imkan verir pedaqoji proses, ilə uşaqların təhsilini fərdiləşdirmək müxtəlif səviyyələrdə idrak inkişafı və tədris fəaliyyətinin effektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq;

Multimedia təqdimatlarından istifadə bizə dərsləri emosional yüklü, cəlbedici etməyə imkan verir ki, bu da uşaqda böyük maraq doğurur, əla əyani vəsait və nümayiş materialıdır ki, bu da dərsin yaxşı keçməsinə kömək edir.

İstifadə etdiyimiz multimedia təqdimatları POWER POINT təqdimat proqramında yaradılmışdır. multimedia fəaliyyətləri həyata keçirilir musiqi zalı, multimedia proyektoru, ekranı ilə, kompüterlə işləyərkən sanitar-gigiyenik normalara riayət etməklə.

Eksponatlar,"Kosmosinema" bölməsində təqdim olunur - multimedia təqdimatları “Kosmik məsafələr”, “Kosmosa səyahət”, “Uzaq və yaxın planetlər”.

"Kosmos haqqında ədəbiyyat"

Hədəf: aktivləşdirin və zənginləşdirin leksikon uşaqlar, kosmos, günəş sisteminin planetləri, bürclər, asteroidlər, meteoritlər haqqında bilik və anlayışlarını genişləndirirlər. Kosmosun öyrənilməsində insanın rolu haqqında təsəvvürlər formalaşdırmaq.

Bölmə məqsədləri:

Uşaqları kosmos haqqında ədəbiyyatla tanış etmək;

maraq yaratmaq naməlum faktlar kosmos tarixindən;

Ekoloji və planetar şüurun əsaslarının formalaşması;

Yer planeti, günəş sisteminin planetləri və dövlət bayramları haqqında fikirlərin genişləndirilməsi;

Planetimizin taleyində iştirak hissini inkişaf etdirmək, Yerin təbiətinin gözəlliyini görmək və hiss etmək;

Uşaqların idrak və intellektual qabiliyyətlərinin, yaradıcılıq potensialının inkişafı;

Ünsiyyət bacarıqlarını və dostluq münasibətlərini inkişaf etdirmək.

Eksponatlar,“Kosmos haqqında ədəbiyyat” bölməsində təqdim edilmişdir - Kosmos haqqında uşaq ensiklopediyaları; bədii ədəbiyyat (nağıllar, hekayələr, şeirlər); kosmos haqqında tapmacaların kartoqramı.

"Kosmik Laboratoriya"

Kosmik Laboratoriyamız uşaqların idrak marağı, estetik, emosional inkişaf, bacarıqların mənimsənilməsi müstəqil iş, təxəyyülün, təfəkkürün, zəkanın inkişafı, marağın artırılması tədqiqat fəaliyyəti, elmi dünyagörüşünün formalaşması. Laboratoriyada uşaqlar oynamaqla məşğuldur, eksperimental fəaliyyətlər, müşahidələr.

Yaradılma məqsədi: kosmos haqqında dünyagörüşünün formalaşdırılması, kosmos haqqında biliklərdən istifadə etmək bacarığı praktik fəaliyyətlər; uşaqların kosmosa idrak marağını inkişaf etdirmək və dəstəkləmək.

Tapşırıqlar:

"Kosmos" mövzusuna bilişsel marağı inkişaf etdirmək;

Tədqiqat fəaliyyətinə marağı artırmaq;

Uşaqları fərziyyə irəli sürmək, onu praktikada yoxlamaq, nəticə çıxarmaq, əldə olunan nəticələri ümumiləşdirmək, öz fərziyyələri ilə müqayisə etmək bacarığını öyrətmək;

Uşaqlarda təcrübə yolu ilə əldə edilmiş bilik və bacarıqları yaradıcı şəkildə tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Laboratoriyada işlər aparılır oyun forması. Uşaqlar alim olur və xüsusi paltolarda təcrübələr aparırlar.

"Kosmik oyun"

Bu bölmə aşağıdakıları təşviq edən didaktik oyunlardan ibarətdir:

- idrak və zehni qabiliyyətlərin inkişafı: yeni biliklər əldə etmək, onları ümumiləşdirmək və möhkəmləndirmək, mövcud fikirlərini genişləndirmək; yaddaşın, diqqətin, müşahidənin inkişafı; öz mülahizələrini ifadə etmək və nəticə çıxarmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

- uşaqların nitqinin inkişafı: lüğətin doldurulması və aktivləşdirilməsi;

- məktəbəqədər uşağın sosial və mənəvi inkişafı: belə bir oyunda uşaqlar və böyüklər arasındakı münasibətləri öyrənmək baş verir, bunda uşaq həmyaşıdlarına həssas münasibət göstərir, ədalətli olmağı, lazım gəldikdə təslim olmağı öyrənir, rəğbət bəsləməyi öyrənir və s.

Stolüstü çap oyunları kosmos haqqında - Bu Uşaqların kosmos dünyasını öyrənmək üçün maraqlı fəaliyyət. Onlar növünə görə müxtəlifdir: “lotto”, “domino”, qoşalaşmış şəkillər” və s.

Hədəf stolüstü çap oyunları:

Nitq bacarıqlarının uğurlu inkişafı, riyazi qabiliyyətlər, məntiq, diqqət, yaddaş;

Özünü idarə etmə bacarıqlarının inkişafı.

Söz oyunları - oyunçuların sözləri və hərəkətləri əsasında qurulan uşaqlar müxtəlif zehni problemləri müstəqil şəkildə həll edirlər: cisimləri təsvir edir, xarakterik xüsusiyyətlərini vurğulayır, təsvirdən onları təxmin edir, bu obyektlər və hadisələr arasında oxşarlıq və fərqləri tapır.

Hədəf söz oyunları:

Vizual yaddaşın inkişafı

Nitqin qrammatik strukturunun təkmilləşdirilməsi

Kainatı öyrənməyə marağı inkişaf etdirmək

Zehni əməliyyatların inkişafı (analiz, sintez, müqayisə, ümumiləşdirmə, ayrı-seçkilik, təsnifat);

Könüllü davranış, yaddaş, diqqət tərbiyəsi;

Obyektlərlə oyunlar - uşaqların birbaşa qavrayışına əsaslanır, uşağın obyektlərlə hərəkət etmək və bununla da onlarla tanış olmaq istəyinə uyğundur.

Hədəf obyektlərlə oyunlar:

Müqayisə etmək, obyektlər arasında oxşarlıq və fərqləri müəyyən etmək bacarığı.

Obyektlərin xüsusiyyətləri, ölçüsü, rəngi ilə tanışlıq.

Eksponatlar,"Kosmik oyun" bölməsində təqdim olunur

- çap edilmiş stolüstü oyunlar;

Söz oyunlarının kart indeksi;

Obyektlərlə oyunlar (dramatizasiya oyunları, süjet- didaktik oyunlar).

Nəticələr:

“Kosmik məsafələr” mini-muzeyinin yaradılması üzrə innovativ layihəmizin həyata keçirilməsi böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqların idrak və intellektual qabiliyyətlərinin formalaşmasında innovativ yanaşmaya ehtiyac olduğunu sübut edir. Bu iş “Uşaqlıq” proqramı nəzərə alınmaqla, uşaqların yaş və fərdi imkanları nəzərə alınmaqla həyata keçirilib.

Nəticədə uşaqlar Günəş sisteminin planetləri, Yerin bir planet kimi: forma, ölçü, Günəş və onun oxu ətrafında hərəkəti haqqında təsəvvür əldə etdilər. Yerdəki ilk kosmonavtın adını öyrəndik. “Kosmonavt”, “kosmik kostyum”, “peyk”, “bürc”, “meteorit”, “orbit”, “teleskop” kimi yeni sözlərlə tanış olduq və mənasını öyrəndik.

Bu fəaliyyət məntiqi təfəkkürün inkişafına kömək etdi, yaradıcı təxəyyül, həmçinin uşaqların cisimlər və hadisələr arasında səbəb-nəticə əlaqəsi qurmaq bacarığı.

Layihəni həyata keçirərkən dəyişkən iş formalarından istifadə edilmişdir: problem-axtarış situasiyaları, inteqrasiya olunmuş, kompleks təlim, problemli vəziyyətlərin təhlili.

Yaşlı məktəbəqədər uşaqların idrak və nitq fəaliyyətinin inkişafı üçün şəraitin yaradılmasına, habelə onların maraq, müstəqil bilik və düşünmək istəyinin inkişafına, əqli qabiliyyətlərin və nitqin inkişafına böyük diqqət yetirilmişdir ki, bu da onların hərtərəfli inkişafına kömək etmişdir. fərdin ahəngdar inkişafı.

Tematik planlaşdırma uşaqlarla işin bütün formalarını nəzərdə tutur: birbaşa təşkil olunmuş fəaliyyətlər, sərbəst oyun, uşaqlarla fərdi iş, oxu uydurma, uşaqlarla söhbətlər, əyləncələr. Bütün bu formalar qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmağa xidmət edir - budur hərtərəfli inkişaf böyük məktəbəqədər yaşlı uşaqlar, uşağın gündəlik həyatda yeni, gözlənilməz imkanlar kəşf etmək bacarığını inkişaf etdirmək, biliklərini sistemləşdirmək və ümumiləşdirmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Uşaqlarla koqnitiv inkişaf üçün həftəlik “Kosmosu öyrənmək nə üçün lazımdır?”, “Yuri Qaqarin - planetin ilk kosmonavtı”, “Planetlər və ulduzlar”, “Hansı növlər” mövzularında söhbətlər apardıq. kosmik gəmilər”, “Ulduzlar və bürclər”, “Yer kainatdakı evimizdir”, “Günəş Yerdəki həyatın mənbəyidir”. Bu söhbətlərin məqsədi məktəbəqədər uşaqların Kainat haqqında təsəvvürlərini genişləndirməkdir.

Birbaşa nəticəsində təhsil fəaliyyəti– kosmos və kosmos haqqında təsəvvürlər formalaşdı.

Uşaqlar bədii fəaliyyətlə məşğul olarkən şən Marslıları, kosmonavtları, kosmos gəmilərini və Ayda gəzənləri heykəlləndirir, kosmosa uçmaq haqqında fikirlərini təsvir edirdilər. Onlar "Kosmik dünyalar" rəsmləri ilə bir albom yaratdılar və sənətkarlıq "Sirli Kosmos" tematik sərgisində öz yerini aldı.

Məktəbəqədər uşaqlar Kainat, Aya ilk uçuş, peykin buraxılması və ixtiraçı alimlər haqqında ilkin fikirlərini əlçatan və həyəcanverici formada, kosmos səyahətinə çıxmaqla, bilişsel fəaliyyət və rollu oyunlar prosesində aldılar.

Şagirdlər arasında “Kosmos”, “Kosmos problemləri”, “Bürclər” və s didaktik oyunlar çox populyardır.

Ən təsirlisi kosmos mövzusunu öyrənmək üçün uşaqların, müəllimlərin və valideynlərin birgə fəaliyyətidir. Valideynlər sərginin yaradılmasında fəal iştirakçılarımız və köməkçilərimiz oldular.

Uşaqlarımızın idrak qabiliyyətlərinin inkişafı ilə yanaşı, lüğət ehtiyatı zənginləşmiş, kosmosa dair təbii elmi dərketmələri genişlənmiş, təşəbbüskarlıq və yaradıcılıq geniş şəkildə özünü büruzə vermişdir. Uşaqlar planetimizin unikallığını və onu öyrənməyin vacibliyini dərk etdilər. Uşaqlar anladılar ki, işi kosmosun tədqiqi ilə bağlı olan insanların əməyinə hörmət etmək lazımdır. Onlar indi çox şey bilirlər və digər uşaqlara rus alimlərinin və astronavtlarının nailiyyətləri haqqında danışa bilirlər.

İş üçün budur kosmik mövzu mini muzeyimiz bununla bitmir. Gələcək planlara aşağıdakılar daxildir: incə motor bacarıqlarının inkişafı üçün panellər yaratmaq, bölmələrdə eksponatlara əlavə etmək: kosmik kolleksiya, kosmik kino, kosmik oyunlar, həmçinin valideynlərin cəlb edilməsi ilə asudə vaxt keçirmək.

BİBLİOQRAFİYA

  1. Levitan E.P. Ulduzlar və planetlər haqqında uşaqlar üçün. - Moskva, 1981.
  2. Niyə? Ed. A. Aleksina. - Moskva, 1992.
  3. Skorolupova O.A. Kosmosun fəthi. – 2-ci nəşr, Moskva, 2007
  4. Uşaqlar kosmos haqqında və Yuri Qaqarin - Yerin ilk kosmonavtı: Söhbətlər, asudə vaxtlar, hekayələr / Müəllif.-komp. T.A. Shorygina, komp. M.Yu.Paramonova. – M.: “Sfera” ticarət mərkəzi, 2011. – 128 səh.-(Müəllimlər Kitabxanası) (3).
  5. “Uşaq bağçasında uşaq” jurnalı, 1,2002. "Məktəbəqədər uşaqların təhsili" nəşriyyatı
  6. “Astronomiya” elminə giriş. Təlimatlar koqnitiv inkişaf blokuna. KOIPKRO, Kostroma 2002.
. Siz həmçinin Yandex Money cüzdanınızı doldura bilərsiniz 410015930905285

[email protected]

Veb saytında fakturanı necə ödəmək olar:

1. Şəxsi hesabınızda qeydiyyatdan keçin. Qeydiyyatdan keçərkən bütün sahələri doldurun, “Mən təklif müqaviləsi ilə razıyam” qutusunu qeyd edin və “Yenilə” düyməsini basın.

2. B şəxsi hesab tədbiri seçin, iştirakçıların sayını göstərin və "Ödəniş" düyməsini basın.

3. ROBOKASSA sistemində ödəniş etmək üçün ödəniş üsulunu seçin, “Ödəmə” üzərinə klikləyin və sistemin əlavə təlimatlarına əməl edin. Mümkün variantlarödəniş:

  • Elektron pul kisəsi (Webmoney, QIWI Wallet)
  • Bank kartları(VISA, MasterCard)
  • Ödəniş terminalları (QIWI, Eleksnet)
  • İnternet bankçılıq vasitəsilə (Alfa-Click, Rus Standardı)
  • Mobil operatorlar (Megafon, TELE 2)
  • Digər ödəniş üsulları (Svyaznoy, Euroset)

4. Müsabiqə yazıları, iştirak üçün ərizə, skan edilmiş və ya fotoşəkili çəkilmiş qəbz göndərilməlidir. e-poçt [email protected]

Bank kartı ilə ödəniş
İstifadə qaydaları
Gizlilik Siyasəti

Distant olimpiadalarımızda və yarışlarımızda iştirak etməklə siz hərtərəfli inkişaf edir, dünyagörüşünüzü genişləndirir və daha bacarıqlı olursunuz. müxtəlif sahələr bizim heyatimiz. Bu, daha inamlı və məqsədyönlü olmağa imkan verir! Həm də şəxsi portfelinizi genişləndirin.

Olimpiada və yarışlarımızda sizə uğurlar arzulayırıq!

Distant tədbirlərimizdə iştirak edən müəllimlər sertifikatlaşdırıla bilər, saytımız qeydiyyatdan keçib Federal xidmət rabitə, informasiya texnologiyaları və kütləvi rabitə sahəsində nəzarət üçün Sertifikat No FS77-62875 təhsil, mədəni və maarifləndirmə fəaliyyətini həyata keçirən onlayn nəşr kimi. (Sertifikatı yükləyin)

Yarışların və olimpiadaların təşkilatçısı “Beşinci Ölçü” İntellektual İnkişaf Mərkəzi
Media qeydiyyatı şəhadətnaməsi (Roskomnadzor) EL No FS 77 - 72077 29 dekabr 2017-ci il.
Onlayn nəşrin təsisçisi: Fifth Dimension MMC
E-poçt: [email protected]
Veb sayt: www.website

Uşaq bağçasının 1-ci kiçik, körpələr evi qrupu (həyatın 3-cü ilinin uşaqları) üçün oyun dərsinin xülasəsi, mövzu: "Qapalı bitkilər"

Məqsədlər:

Uşaqları bəzi qapalı bitkilərlə, qapalı bitkilərin böyüməsi üçün lazım olan şərait və qayğı ilə tanış edin.
"Otaq bitkiləri" mövzusunda uşaqların lüğətini zənginləşdirin, onları "ev bitkiləri" haqqında ümumi anlayışla tanış edin.
Uşaqlara bitkini diqqətlə izləməyi öyrədin, onun görünüş və xüsusiyyətləri.
Rəng, forma, həndəsi fiqurlar, kəmiyyət, ölçü haqqında sabit fikirlər formalaşdırmaq.
“1”, “2”, “3” rəqəmləri haqqında biliklərinizi möhkəmləndirin.
Verilmiş sayda obyektləri saymağı öyrənməyə davam edin.
Yapışqan, heykəltəraşlıq, rəsm (barmaqlar və fırçalarla) bacarıqlarını təkmilləşdirmək.
Diqqət, nitq, vizual və eşitmə konsentrasiyası, düşüncə, incə və ümumi motor bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Avadanlıq:

Ev bitkiləri: ətirşah, bənövşə, clivia.
Bağlı bitkiləri əks etdirən fon şəkli müxtəlif ölçülərdə, müvafiq ölçüdə suvarma qablarının siluetləri.
Karton qablar fərqli rəng, onlar üçün eyni rəngli nəlbəkilər.
Yaşıl quaş, fırçalar, çiçək qabı şəkli olan boş şəkil.
Barmaq boyaları, "qabda çiçək" rəngləmə.
Çox rəngli plastilin, siluet çiçəkləri (hörgüdən), qazan, yarpaq və gövdələri təsvir edən boş bir şəkil.
Xəmir Qəhvəyi, tıxaclar və ya Alt hissə birdəfəlik fincan, kartondan kəsilmiş yarpaqlar, yumurta qəfəsindən kəsilmiş çiçəklər.
Çox rəngli paltar sancaqlarından kəsilmiş qalın karton kaktusların siluet şəkilləri.
İki ölçüdə düymələr müxtəlif rənglər, şəkil ilə fon şəkli çiçək açan ətirşah düymələrin rənginə və ölçüsünə uyğun olaraq çəkilmiş dairələri olan bir qazanda.
Nəlbəkilər, taxıllar, kiçik ampüller, suvarma qutuları, günəşlər, süni çiçəklər olan qablar.
Pəncərə şəkli olan boş şəkillər, yapışqan, aplikasiya detalları (qab, yarpaq, çiçək).
Üç eyni və bir fərqli qapalı bitkini təsvir edən şəkil.
Karton kürəklər və müxtəlif enli onların tutacaqları.
Günəş təsviri olan fon şəkli, sarı krujeva.
Suvarma qabı ilə boş şəkil, mavi karandaşlar.
Eyni rəngli kartondan kəsilmiş həndəsi formalardan hazırlanmış qabda çiçəyin sxematik təsviri həndəsi fiqurlar.
Karton siluetləri çiçək qabları onlardan kəsilmiş həndəsi fiqurlarla.
Çiçəklərin rəngli siluet şəkilləri, “1”, “2”, “3” rəqəmləri ilə çiçək qablarının təsviri ilə fon şəkli.
Toz bezləri, suvarma qabları, süpürgələr (kiçik), qırılmaz qablar, qabların yuyulması üçün süngərlər.
Səs yazıları: "Günəş işığı", "Ananın köməkçiləri".

Dərsin gedişatı:

"Ağıllı başlarımız" salamlama oyunu

Ağıllı başlarımız
Çox düşünəcəklər, ağılla.
Qulaqlar qulaq asacaq
Ağız aydın danışır.
Əllər çırpılacaq
Ayaqlar ayaq basacaq.
Arxalar düzəldilir,
Bir-birimizə gülürük.

Bağlı bitkilərin müşahidəsi

İndi çöldə gəzəndə çoxlu çiçəklər görürsən. Ancaq soyuq gələcək, qış gələcək və sonra küçədə çiçək görməyəcəksiniz. İnsanlar həmişə çiçəklərə heyran olmaq istəyirlər - həm qışda, həm də yayda. Beləliklə, insanlar evlərində, yaşadıqları otaqlarda çiçək yetişdirmək ideyası ilə gəldilər. Və yalnız çiçəklər deyil, digər bitkilər də. Beləliklə, evin otaqlarında yetişdirilən bu cür bitkiləri “ev bitkiləri” adlandırmağa başladılar.
Uşaqlar bənövşə, ətirşah və kliviyaya baxırlar. Çiçəklərin mövcudluğuna, yarpaqların rənginə və formasına diqqət yetirilir. Ətirşah yarpaqları narahat oluna və qoxulana bilər, sonra bitkinin bu şəkildə özünü qoruduğunu izah etdi.

Didaktik oyun "Ad verəcəyim bitkiyə gəl"

Özünə gəl hündür bitki. Bu ətirşahdır.
Özünə gəl aşağı bitki. Bu bənövşədir.
Orta ölçülü bir bitkiyə gedin. Bu clivia.

Bir, iki, üç, bənövşəyə get!
Bir, iki, üç, geraniuma gedin!
Bir, iki, üç, kliviyaya get!

“Dəncdə çiçək”in tikintisi

Bir qazanda çiçək yaratmaq üçün həndəsi fiqurları onların yerinə qoyun. Qazan hansı həndəsi fiqurlardan ibarətdir? Meydandan. Neçə kvadrat? bir. Çiçək hansı həndəsi fiqurlardan hazırlanır? Dairə və ovallar. Neçə dövrə? Bir dövrə. Neçə oval? Üç oval. Gövdə hansı həndəsi fiqurdan hazırlanmışdır? Düzbucaqlıdan. Neçə düzbucaqlı? Bir düzbucaqlı. Yarpaqlar hansı həndəsi fiqurlardan hazırlanır? Üçbucaqlardan. Neçə üçbucaq? İki üçbucaq.

Didaktik oyun “Yarpaq hansı bitkidəndir?

Bu yarpaqlara və bu bitkilərə baxın və hər yarpağın hansı bitkidən düşdüyünü müəyyən etməyə çalışın.

Didaktik məşq "Çiçəkləri düzün"

Hər qabın üzərində bir nömrə yazılmışdır. Çiçəkləri elə düzün ki, hər bir qabda bu qabın üzərində yazılan rəqəm qədər çiçək açılsın. “1” rəqəmi olan bir qabda neçə çiçək açacaq? Bir çiçək. Və "2" və "3" rəqəmləri olan bir qazanda?

Didaktik oyun "Nələbələri çiçək qablarına uyğunlaşdırın"

Hər qazan üçün eyni rəngli bir nəlbəki seçin.

Clivia boyaları ilə rəsm

Clivia uzun nazik yarpaqlara malikdir. Fırça və yaşıl boya ilə bu bitki üzərində bu yarpaqları rəngləyin.

Barelyef heykəltəraşlıq "Otaq bitkisi çiçək açdı"

Bu qapalı bitkidə çiçəklərin çiçəkləmə vaxtıdır. Gəlin onun üçün plastilin və bu sap çiçəklərindən istifadə edərək özümüz gül hazırlayaq.
Plastilindən topları yuvarlayın, ev bitkisi ilə şəklin üzərinə sıxın, plastilinin üstünə bir çiçək qoyun və ovucunuzla aşağı basın. Çiçəyi çıxarın və nə baş verdiyini görün. Bu şəkildə bu qapalı bitki üçün daha çox çiçək hazırlayın.

Dinamik fasilə "Köməkçilər"

Uşaqlar mahnının sözləri ilə aşağıdakı hərəkətləri təqlid edirlər: tozu cır-cındır, suvarma qabından su, süpürgə ilə süpürmək, qabları süngərlə yumaq.

Paltar sancaqları ilə oyun "Kaktus"

Paltar sancaqlarından kaktus üçün tikanlar düzəldin.

Didaktik oyun "Hansı qazan digərlərindən fərqlənir?"

Bütün digərlərindən fərqli bir çiçək olan bir qab göstərin.

"Gözəl qabda çiçək" düymələri ilə oyun

Rəngli dairələrdə düymələri düzün uyğun rəng və ölçüsü.

Barmaqlarla rəsm "Qançada çiçəklər"

Şəkildə düzgün yerdə yuvarlaq barmaq izlərini buraxaraq şəkli rəngləyin.

Oyun "Gül əkdik"

Əvvəlcə qazanı hazırlayın, nəlbəkinin üstünə qoyun. İndi qazanı torpaqla dolduraq - taxıl. Soğanı bir qazana qoyun və bir çiçək əkin. Üstünə daha çox taxıl qoyaq. İndi su vermək lazımdır. Suvarma qablarını götür və necə sulayacağını göstər. Suya əlavə olaraq, bitki günəşə ehtiyac duyur. Günəşi əllərinizə götürün və qazanınızın ətrafında gəzin. İndi çiçəklər böyüdü - çiçəyi qazana yapışdırın.

Didaktik oyun "Suvarma qabını götür"

Hər bir bitki üçün düzgün suvarma qabını seçin.

Qələmlərlə rəsm "Suvarma qabından su"

Suvarma qabına su çəkin - suvarma qabının içindəki səthi mavi qələmlə rəngləyin. İndi suyun suvarma qabından necə axdığını çəkin - suvarma qabının ağzından düz xətlər.

Didaktik məşq "Çiyin bıçaqlarınızın tutacaqlarını uyğunlaşdırın"

Hər bir çiyin bıçağının ölçüsünə uyğun bir tutacaq seçin və qoyun. Geniş tutacaqlı, dar sapı olan bir spatulanı göstərin.

"Parlaq günəş" məşqi

Günəş üçün şüalar düzəldin - günəşin ətrafına sarı krujeva qoyun.

"Günəş" musiqili və ritmik məşq

"Günəş işığı" mahnısına uşaqlar yavaş-yavaş "çömbəlmə" mövqeyindən qalxır, osurmalarını yanlara yayırlar, sonra yavaş-yavaş orijinal vəziyyətinə endirirlər, ovuclarını yanaqlarının altına qatlayırlar - "yuxu".
Sonra uşaqlar eyni musiqiyə metallofon çalırlar.

"Pəncərədəki çiçək" tətbiqi

Pəncərəyə bir qab, yarpaq və bir çiçək yapışdırın.

Didaktik oyun "Sınıq qazan"

Parçaları götürün və yerinə qoyun. Parçalar hansı həndəsi fiqurlara bənzəyir?

Əl işi "Bənövşələr"

Qəhvəyi xəmir torpağı bir qazana qoyun. Yarpaqlara və çiçəklərə yapışdırın.

İrina Kovylina

Təhsil sahəsi: Bədii və estetik inkişaf.

Fəaliyyət növü: Vizual fəaliyyət. Ərizə.

Yaş qrupu: məktəbə hazırlıq qrupu (6-7 yaş)

Mövzu:İpli topaqlar.

Hədəf: Uşaqların bədii və estetik qavrayışını təkmilləşdirməyə davam edin.

Proqram məzmunu:

Təhsil məqsədləri:

Uşaqların qapalı bitkilər haqqında biliklərini genişləndirməyə davam edin və işığın onların həyatının əsas şərti olması;

Tətbiq üsulundan istifadə edərək kaktus şəklini yaratmağı öyrənin;

Kvadrat kağızdan bir dairə kəsmək bacarıqlarınızı təkmilləşdirməyə davam edin;

Şablondan istifadə edərək çiçək kəsmək bacarıqlarınızı təkmilləşdirməyə davam edin;

Müxtəlif teksturalı qayçı və kağızla işləmək bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam edin.

Təhsil: Diqqəti inkişaf etdirin məntiqi təfəkkür, təxəyyül, maraq, qarşılıqlı yardım.

Təhsil: Bağlı bitkilərə marağı və onlara qulluq etmək istəyini inkişaf etdirin.

İlkin iş: uşaqlarla qapalı bitkilər haqqında danışmaq, onları müşahidə etmək, qapalı bitkilərə qulluq etmək, ensiklopediyalara baxmaq, şeir oxumaq və öyrənmək.

Materiallar və avadanlıqlar: qapalı bitki - kaktus, müəllim nümunəsi, çiçək qabı təsviri olan blanklar, yaşıl kvadratlar (4 böyük, 4 orta, 4 kiçik), qayçı, yapışqan, fırçalar, karandaşlar, salfetlər, yağ örtüyü, qapalı bitkilərin ensiklopediyası, illüstrasiyalar çiçək açan kaktus.

Fəaliyyətlərin gedişatı.

1 hissə. Giriş.

Müəllim uşaqlardan təbiətin bir küncünə diqqət yetirməyi xahiş edir.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, diqqət yetirin, qrupumuzda çoxlu qapalı bitkilər var. Sizcə, niyə bəziləri pəncərəyə yaxın, digərləri isə daha uzaq dayanır? Uşaqların cavabları. Və bu, bütün qapalı bitkiləri iki qrupa bölmək olar: işığı sevən və kölgəyə dözümlü.

Uşaqlar, sizcə, niyə bitkiləri işıqsevər adlandırırlar? Çünki onlar işığı sevirlər. Niyə onları kölgəyə dözümlü adlandırırlar? Çünki işıq az olan yerlərdə böyüyürlər.

2. Hissə. Söhbət.

Müəllim bir tapmaca soruşur:

O, yanan günəş altında böyüdü

Qalın, şirəli və tikanlı.

Tərbiyəçi: Düzdür, uşaqlar, bu qapalı bitkiyə kaktus deyilir. Gəlin onun hansı hissələrdən ibarət olduğuna baxaq? Diqqətlə baxın, kaktusların yarpaq yerinə tikanları var, bir qalın və ətli gövdəsi var. Mənə deyin, kaktusunu salfetlə silmək olarmı? Xeyr, işləməyəcək. Niyə? O, tikanlıdır və sizə zərər verə biləcək çoxlu iynələrə malikdir. Düzdür, buna görə də kaktusun içindəki tozu nəm fırça ilə çıxarmaq daha yaxşıdır.

Kaktusun vətəni isti olduğu və çox parlaq, isti günəş işığının olduğu yerdir. Və həmin yerlərdə çox nadir hallarda yağış yağır, ona görə də torpaqda nəmlik çox az olur. Kaktusların evdə yaxşı böyüməsi üçün onlara qulluq etməliyik düzgün qayğı. Kaktus ən parlaq və günəşli yerə yerləşdirilməlidir. Ondan müntəzəm olaraq toz çıxarın və həftədə bir dəfə sulayın. Özünüz kaktus əkmək istərdinizmi? Gəlin cəhd edək.

3. Praktiki hissə.

Tərbiyəçi: Qarşınızda kağız üzərində dibçək bitkisiz. Hər biriniz öz kaktusunuzu "əkə" biləcəksiniz. Əvvəlcə kaktus necə düzəldəcəyimə baxın.

Müəllim kaktusun hazırlanma ardıcıllığını göstərir:

Yaşıl kağızdan kvadrat formalı dairələri kəsdik, kvadratı yarıya qatladıq və yaranan düzbucağın kənarlarını kəsdik: 4 böyük, 4 orta, 4 kiçik.


Şablondan istifadə edərək, qırmızı və ya sarı kağızdan kaktus üçün çiçəkləri kəsin.

Qalan sarı və qırmızı kağızdan tikanları kəsin.

Dairələrimizi yarıya qatlayırıq və dairənin yarısını iş parçasına yapışdırırıq, dairənin ikinci yarısını yayırıq, tikanları düzürük və ikinci yeni dairəni yapışdırırıq və qalan iki dairə ilə də eyni şeyi edirik. İlk kaktus topumuz hazırdır. Qalan üçü də eyni şəkildə edilir.





Çiçəyin ortasını yayırıq və kaktusa yapışdırırıq.

Uşaqlar işə başlayırlar. Dərs irəlilədikcə müəllim onlara məsləhətlərlə kömək edir və çətinlik yarandıqda fərdi aplikasiya əşyalarını göstərir.

4. Hissə. Fiziki məşğələ.

Uşaqlar mətnə ​​uyğun hərəkətlər edir.

Çiçək çiçəyə deyir:

"Kağızınızı götürün."

uşaqlar əllərini qaldırıb aşağı salırlar

Yola çıxın

Bəli, ayağınıza vurun

uşaqlar dizlərini yuxarı qaldıraraq yerində gəzirlər

Başını silkələyin

Səhər günəşi salamlayın

başın fırlanması

Sapı bir az əyin

Budur çiçək üçün şarj cihazı.

əyilir

İndi şehlə yuyun,

Özünüzü silkələyin və sakitləşin.

əl sıxmaq

Nəhayət, hamı hazırdır

Günü bütün şöhrəti ilə qeyd edin.

5. Hissə. Final.

Təhlil bitmiş işlər. M.Kərəmin şeirini oxuyan uşaqlar.

Qışda çəhrayı günəş

Qara pişik qarda

Kasıb ağaclar alır:

Külək qaçarkən onları əsir.

Və istixanada gizlənmiş,

Yaşıl kaktusum böyüdü,

Mən ona toxunsam, daha kəskin sancır,

Qış küləyi və şaxtasından daha çox.


Mövzu ilə bağlı nəşrlər:

Həftənin mövzusu: “Gəzinti üçün gəlincikə isti geyindirək” Başlıq: “Balaca əlcəklər” Yaş qrupu: 1 kiçik qrup Proqramın məzmunu:.

"Nərgizlər - yaz çiçəkləri" böyük qrupunda "Bədii və estetik inkişaf" mövzusunda GCD-nin xülasəsi (tətbiq) Tapşırıqlar: "Koqnitiv inkişaf": - əlamətləri birləşdirin və ümumiləşdirin erkən yaz; - uşaqlarda təbiət sevgisini aşılamaq və marağı inkişaf etdirmək.

Hazırlıq məktəbi qrupunda bədii və estetik inkişafa dair qeydlər. "Ana üçün hədiyyə" tətbiqi Məqsəd: Uşaqların 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Gününün qeyd edilməsi haqqında anlayışını genişləndirmək. Oluklu təbəqələrlə işləmək bacarıq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

Orta qrupda bədii və estetik inkişafa dair GCD-nin xülasəsi. Tətbiq "Gəlin şapka bəzəyirik" Müəllif: Bychkova G. Yu. Məqsəd: Uşaqları rəng və ya eyni rəngə görə dəyişən kvadratlar zolağında naxış yaratmağı öyrətmək. İnkişaf.

müəllim MADO TsRR 20 saylı uşaq bağçası “Düyməcik”, Moskva vilayəti, Stupino

10 nömrəli "Teremok" böyük hazırlıq qrupu üçün təhsil fəaliyyətinin xülasəsi.

Mövzu: Bağlı bitkilər "Bənövşəyi"Ərizə.

Hədəf: Uşaqların qapalı bitkilər və onlara qulluq qaydaları haqqında biliklərini gücləndirin.

"Bənövşəyi" bir kompozisiya yaradın.

Bitkiləri qorumaq və sevmək, onlara qulluq etmək istəyini tərbiyə etmək.

Sahələrin inteqrasiyası: " Sosiallaşma”, “İdrak”, “Ünsiyyət”, “ Bədii yaradıcılıq", "Bədən tərbiyəsi".

Tapşırıqlar:

Təhsil:

Uşaqların qapalı bitkilər haqqında anlayışını genişləndirin.

haqqında bilikləri dərinləşdirmək dərman xassələri qapalı bitkilər.

Qayçı və kağız ilə işləmək bacarıqlarını gücləndirin.

Qayçı düzgün tutmaq bacarığınızı təkmilləşdirin.

Təhsil:

Uşaqların lüğətini genişləndirin.

Rəng və kompozisiya hissini inkişaf etdirin.

Təhsil:

Tədqiqat fəaliyyətlərinə marağı inkişaf etdirin.

Nənə üçün hədiyyə etmək istəyini inkişaf etdirin.

Bağlı bitkilərə qulluq etmək istəyini təşviq edin.

Materiallar: albom vərəqi FA-4, rəngli kağız, qayçı, yapışqan, salfet, blanklar.

Saksılarda çiçəklər "Bənövşəyi".

Musiqili müşayiət: mahnı "Sehrli çiçək".

Dərsin gedişatı:

Bu səhər mən Yulia L-nin nənəsi ilə danışdım.Bu gün onun ad günüdür! Hər kəs bilir ki, bayramlarda çiçək vermək adətdir! Nənəm mənə dedi ki, qapalı bənövşəyi çiçəkləri çox sevir. Ancaq onun belə bir çiçəyi yoxdur! Biz nə etməliyik? Bu vəziyyətdən necə çıxmaq olar?

Uşaqlar müxtəlif seçimlər təklif edirlər:

Mağazada bənövşələr alın.

Bir yarpaqdan böyüyün.

Bir aplikasiya düzəldin və nənənizə verin.

Yaxşı! Mən belə bir aplikasiya hazırlamağı bilirəm və sizə öyrədə bilərəm! Əvvəlcə qrupumuzda bitən bənövşəyi çiçəyə baxaq. Onun komponentlərini adlandıraq.

Kök, yarpaq, çiçək.

Yarpaqları yoxlayın. Onlar nədirlər?

Dairəvi, yaşıl. Yarpaqlar bir-birinə sıx şəkildə yerləşir.

Bənövşəyi çiçəklər haqqında nə deyə bilərsiniz?

Böyük və kiçik çiçəklər.

Çiçəklər müxtəlif rənglərdə olur: çəhrayı, bənövşəyi, açıq yaşıl, tünd qırmızı.

Çiçəklər gövdələrdə yerləşir: bir-bir, salxımlarda.

Gəlin işi yerinə yetirməyin yollarına baxaq.

Mən sizə bənövşəyi aplikasiyanı necə edəcəyinizi göstərirəm:

vərəqi bir kvadratdan kəsin, küncləri kəsin;

çiçəklər üçün gövdələr: bir neçə boşluqları düz bir xəttlə kəsdik ki, onlara çiçəklər yerləşdirək;

akkordeon üsulu ilə ləçəkləri kəsin; ayrı-ayrı hissələrdən obyektin təsvirini tərtib edirik;

Biz işləyərkən təsvirlərin tərtibində kompozisiya bacarıqlarını inkişaf etdiririk.

Sergey Şişkovun "Ən sehrli çiçək" mahnısı səslənir.

Uşaqlar masalarda işləyirlər. Uşaqlar blankları kəsib rəsmləri kağıza qoyurlar.

Biz ən çox edəcəyik çətin hissəsi iş - detalları kəsin və rəsm çəkdi. Gəlin bir az dincələk!

Fiziki məşq: "Çiçək"(uşaqlar bir dairədə durur)

Çiçək çiçəyə deyir:

"Ləçəkinizi qaldırın - əllərinizi yuxarı qaldırın

Yolu daxil edin - iki addım irəli atın

Bəli, ayağını döy - ayağını döy

Səhər günəşi salamlayın - əllərinizi yuxarı qaldırın

Sapı bir az əyin - bir tərəfdən yan tərəfə yelləyin

İndi üzünüzü su ilə yuyun - yuyulmağı təqlid edirlər

Özünüzü silkələyin və sakitləşin - onlar su damlaları kimi silkələnirlər

Nəhayət, hər kəs günü bütün şöhrəti ilə qarşılamağa hazırdır” - ovuclarını qabağında, güzgüdə “bax”. Nə gözəl çiçəklər!

İşlərin növbəti mərhələsi davam edir- uşaqlar kompozisiyaları yapışdırırlar.

səni yola salacağam fərdi iş fərdi uşaqlarla: hissələri kəsmək və yapışdırmaq üçün məşq edirik.

Dərsin xülasəsi:

Uşaqlar, bənövşələrinizə baxaraq, onlar haqqında şeirlər oxumaq istəyirəm

Pəncərədə bənövşələr çiçək açır

Parlaq yasəmən rəngi,

Səhər mənə gülümsəyirlər -

Onlar yayla həmrəydirlər

Bənövşələr ruh üçün çiçək açır,

Ad günüm üçün tam vaxtında

Təzə və çox yaxşı

Hələ uşaqcasına həssasdır.

Çiçəklər yumşaq ipək kimidir

Yarpaqları yaşıl məxmərdir,

İcarəyə verilir.

Gözəl, xoş və parlaq!

Yaxşı iş gördün! Düşünürəm ki, Yuliya nənə hədiyyələrimizdən çox məmnun olacaq!

Necə iştirak etmək olar

Məsafəli olimpiadalarda, müsabiqələrdə, viktorinalarda necə iştirak etmək olar Şəxsi hesabınız üçün təlimatlar

Hörmətli müəllimlər, məktəbəqədər uşaqlar və onların valideynləri! Əgər siz distant yarışlarımızda, müsabiqələrimizdə və ya viktorinalarımızda iştirak etmək qərarına gəlsəniz, sadəcə bir neçə addım atmalısınız:

2. Müsabiqədə, olimpiadada və ya viktorinada iştirak üçün ərizə doldurun. (Tətbiqi yükləyin)

3. Ərizə üçün vebsaytda ödəniş edin və ya bank vasitəsilə ödəniş qəbzini endirin (endirmə qəbzi). Siz həmçinin Yandex Money cüzdanınızı doldura bilərsiniz 410015930905285

[email protected]

Veb saytında fakturanı necə ödəmək olar:

1. Şəxsi hesabınızda qeydiyyatdan keçin. Qeydiyyatdan keçərkən bütün sahələri doldurun, “Mən təklif müqaviləsi ilə razıyam” qutusunu qeyd edin və “Yenilə” düyməsini basın.

2. Şəxsi hesabınızda tədbir seçin, iştirakçıların sayını göstərin və “Ödəniş” düyməsini basın.

3. ROBOKASSA sistemində ödəniş etmək üçün ödəniş üsulunu seçin, “Ödəmə” üzərinə klikləyin və sistemin əlavə təlimatlarına əməl edin. Mümkün ödəniş variantları:

  • Elektron pul kisəsi (Webmoney, QIWI Wallet)
  • Bank kartları (VISA, MasterCard)
  • Ödəniş terminalları (QIWI, Eleksnet)
  • İnternet bankçılıq vasitəsilə (Alfa-Click, Rus Standardı)
  • Mobil operatorlar (Megafon, TELE 2)
  • Digər ödəniş üsulları (Svyaznoy, Euroset)

4. Müsabiqə yazıları, iştirak ərizəsi, skan edilmiş və ya fotoşəkili çəkilmiş qəbz e-poçt vasitəsilə göndərilməlidir. [email protected]

Bank kartı ilə ödəniş
İstifadə qaydaları
Gizlilik Siyasəti

Distant Olimpiadalarımızda və yarışlarımızda iştirak etməklə siz hərtərəfli inkişaf edir, dünyagörüşünüzü genişləndirir və həyatımızın müxtəlif sahələrində daha bacarıqlı olursunuz. Bu, daha inamlı və məqsədyönlü olmağa imkan verir! Həm də şəxsi portfelinizi genişləndirin.

Olimpiada və yarışlarımızda sizə uğurlar arzulayırıq!

Distant tədbirlərimizdə iştirak edən müəllimlər sertifikatlaşdırıla bilər, saytımız qeydiyyatdan keçib Rabitə, İnformasiya Texnologiyaları və Kütləvi Rabitələrə Nəzarət Federal Xidməti Sertifikat No. FS77-62875 təhsil, mədəni və maarifləndirmə fəaliyyətini həyata keçirən onlayn nəşr kimi. (Sertifikatı yükləyin)

Yarışların və olimpiadaların təşkilatçısı “Beşinci Ölçü” İntellektual İnkişaf Mərkəzi
Media qeydiyyatı şəhadətnaməsi (Roskomnadzor) EL No FS 77 - 72077 29 dekabr 2017-ci il.
Onlayn nəşrin təsisçisi: Fifth Dimension MMC
E-poçt: [email protected]
Veb sayt: www.website

Olqa S

pedaqoq: Stroqanova Olqa Arkadyevna Hədəf: həcmli istehsal rəngli kağız tətbiqləri.

Tapşırıqlar:

1. Volumetrik yerinə yetirməyi öyrət rəngli kağız aplikasiyası.

2. Uşağın təxəyyülünü inkişaf etdirin, gözəl motor bacarıqları, əzmkarlıq, dəqiqlik və işi məntiqi nəticəyə çatdırmaq bacarığını inkişaf etdirmək. İlkin İş: boş müxtəlif rəngli çiçəklər, fincan toplamaq.

Materiallar, alətlər, avadanlıq:

Kuboklar (qablar xama, mayonez, rəngli kağız,hazırladı uşaqlar tərəfindən rəngli kağızdan hazırlanmış çiçəklər, qayçı, PVA yapışqan. İşə başlamazdan əvvəl qayçı ilə işləməyin və yapışqanla işləməyin sehrli qaydalarını təkrarlayaq. Hərəkət edin siniflər: Bu gün bizdə var Yay əhval-ruhiyyəsi və yalnız özümüzü deyil, analarımızı da sevindirəcəyik, edəcəyik gözəl buket-dən rəng kağızları və bizi özümüzə qoyun qablar, bizdə artıq var. Çiçəklər- yazın gəlişinin əlamətlərindən biri, oğlanların, gənclərin və kişilərin öz xanımlarına - bayram qəhrəmanlarına bəxş etdikləri ənənəvi diqqət, sevgi və heyranlıq əlamətlərindən biridir. Bunlar bizim qızlarımız, analarımız, nənələrimizdir. İndi uşaqlar, vərəqləri götürək rəng yaşıl kağız və kənarına kəsilmədən eyni genişlikdə kəsilmiş zolaqlar.

sonra kəsilmiş zolaqları bükürük və yapışqanla yapışdırırıq, stəkana daxil edirik və yapışdırırıq, hazırlanmış ilə bəzəyirik. çiçəklər,

və indi yalnız ana və atanı gözəl buketlərinizlə sevindirmək qalır.



Mövzu ilə bağlı nəşrlər:

Böyük qrupda tətbiqə dair dərsin xülasəsi Mövzu: "Svetoforda avtomobil" Məqsəd: uşaqları qaydalarla tanış etməyə davam edin trafik, Qaydalar təhlükəsiz davranış Küçədə. Tapşırıqlar: -uşaqları öyrətməyə davam edin.

Tətbiq üzrə dərs qeydləri orta qrup“Ana üçün çiçəklər - Kallas” Məqsəd və vəzifələr: Aplikaya marağı inkişaf etdirmək. Bacarıqları gücləndirin.

Başqa nə oxumaq